top of page

YKS'ye Hazırlanmaya Ne Zaman Başlamalıyım ?

Güncelleme tarihi: 30 Kas 2020

Gelin hep birlikte çoğu öğrencinin merak ettiği bu sorununun yanıtını incelemeye çalışalım. Veri odaklı ve ölçülebilir bir inceleme yapalım.


Ne kadar konu ve dersten sorumlu olduğumuzu belirleyerek başlamamız doğru olacaktır. Sayısal bir öğrenciyi referans alarak incelememizi yapacağım.


Hepimizin bildiği gibi öğrencilerin sorumlu olduğu konuların tamamı müfredat başlığı altında yayınlanmaktadır. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 9,10,11 ve 12. Sınıftaki konuların ne kadar zamanda işleneceğini hesaplayarak işe başlıyoruz.


Sayısal bir öğrencinin sorumlu olduğu dersler Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe, Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisidir. http://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx adresinde yer alan ders bazında tüm müfredat yer almaktadır. Bu adresde bulunan dokümanlarda derslere göre yıllık ders ve her derse ait saati bilgisi de yer almaktadır.


Biyoloji 9 ve 10. Sınıfın 72’ şer saat, 11 ve 12. sınıfın 144’er saatte tamamlanması planlanmıştır. Diğer bir ifadeyle lise mezunu bir öğrenci tüm biyoloji müfredat konularını okul tarafından anlatılarak, örnekler çözülerek, ödevler yapılarak 144*3=432 saatde tamamlamaktadır. Aynı hesaplama metoduyla Coğrafya 288 saat, Din 288 saat, Felsefe 144 saat, Fizik 432 saat, Kimya 432 saat, Matematik 864 saat, Tarih 216 saat olarak müfredatda belirtilmektedir. Bunların üzerine bir miktar da Türkçe ilave edersek Bu da mezun oluncaya kadar toplamda 3000 saat ders demektir.


Derece bekleyen bir öğrenci gün de ortalama en az 10 saat çalışması gerektiği tüm eğitimciler tarafından ve derece yapan öğrenciler tarafından teyit edilmiştir. Bu hesaptan yola çıkarak 1 günü 10 saat olarak hesaplarsak o da 300 gün yapmaktadır. Tatilleri ve beklenmedik durumları ilave ettiğimizde çalışmaya başlanılması gereken sürenin sınavdan en az 1.5 yıl önce olduğu görülmektedir. Eğer günde 5 saat çalışan bir öğrenciyseniz ve derece istiyorsanız çalışmaya sınavdan 3 yıl önce başlamanız gerekmektedir.


Burada belirtilen rakamları kendi bilgi seviyenize ve hedefinize göre güncelleyebilirsiniz. Arzu ederseniz bana e-postayla ulaşırsanız, sizin adınıza ben de hesaplayabilirim.

Sağlıcakla kalın.

107 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page